Badania prenatalne
Chyba każda przyszła mama chce wiedzieć, czy urodzi zdrowe dziecko. Poszukiwaniu odpowiedzi na to pytanie służą badania prenatalne, czyli te badania dziecka, które wykonujemy przed jego urodzeniem. Badania prenatalne dzielą się na:
- nieinwazyjne (USG, biochemiczne badanie krwi matki, oraz badanie wolnego DNA płodowego z krwi matki) nie sprowadzające żadnego zagrożenia na płód, obarczone jednak pewnym ryzykiem błędu.
- inwazyjne (amniopunkcja, biopsja kosmówki i kordocenteza) nastawione na bezpośrednie badanie DNA płodowego, pewne, obarczone jednak ryzykiem poronienia. W przypadku podejrzenia wady genetycznej, są to badania rozstrzygające.
Każda ciężarna obarczona jest pewnym, statystycznym ryzykiem urodzenia dziecka z wadą genetyczną (np. zespół Downa). Ryzyko to wzrasta liniowo wraz z wiekiem matki. Przykładowe statystyczne ryzyko urodzenia dziecka z zespołem Downa wynosi:
- w 20 roku życia 1:5000
- w 30 r.ż. 1:900
- w 40 r.ż. 1:100
Statystyczne ryzyko przedstawione powyżej dotyczy „statystycznego pacjenta“, ale ponieważ tacy nie istnieją, każdorazowo ryzyko to może ulec zmianie w następstwie wykonanych badań (USG, test PAPPA).
Badanie USG wykonane pomiędzy 11, a 14 tygodniem ciąży, poza oceną większych wad strukturalnych skupia się na ocenie takich parametrów jak:
- przezierność karkowa (nuchal translusency-NT)
- czynność serca (hart rate-HR)
- kości nosowe (nasal bone- NB)
- przepływ przez przewód żylny (ductus venosus-DV)
- przepływ przez zastawke trójdzielną serca Poszczególne parametry, zmierzone i zestawione ze sobą pozwalają na liczbowe wyrażenie ryzyka wystąpienia aberracji chromosomalnych, czyli weryfikacji statystycznego ryzyka przedstawionego powyżej.
Test podwójny, lub test PAPPA, jest to badanie biochemiczne krwi matki, podczas którego oceniane są poziomy takich białek jak:
- wolna podjednostka beta HCG
- osoczowe białko ciążowe PAPP-A
W poszczególnych aberracjach chromosomalnych, poziomy w/w białek zmieniają się i różnią od tych, które obserwujemy w prawidłowej ciąży. Badanie to pozwala w sposób znaczący, poprawić czułość i swoistość badania USG.
Ostatnią nieinwazyjną metodą diagnostyki płodu jest badanie wolnego DNA płodowego. W przebiegu każdej ciąży, niewielka ilość DNA płodowego przedostaje się do krążenia matki. Metoda ta polega na ekstrahowaniu tego DNA i jego oceny.
Centrum Medyczne „Sudety” oferuje Paniom wykonania wszystkich wyżej wymienionych badań, zgodnie z najnowszym stanem wiedzy medycznej.
USG wykonywane jest aparatem VOLUSON S6 i S8 , zgodnie z wytycznymi Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego (PTG), oraz Fetal Medicine Founation (FMF).
Ponadto, posiadamy w swojej ofercie możliwość oceny wolnego DNA płodowego, testem HARMONY wykonywanego w laboratoriach firmy ALAB.